En Etkili Yurtdışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Yurtdışı pazar araştırması, başarılı ihracat planlamasının önemli bir parçasıdır. Olası ihracat yerinin ürününüz veya hizmetiniz için uygun olup olmadığını eleştirel bir şekilde gözden geçirmek ve değerlendirmek önemlidir. Pazarın uygun olup olmadığını, ihracat maliyetini belirledikten sonra ürününüzün rekabetçi olup olmadığını ve ardından en uygun maliyetli, zaman açısından verimli ihracat stratejisini belirlemeniz gerekir. Yurtdışı pazarlarda rekabet çok fazla ve müşteri sayısı sınırlı olduğu pazar araştırmasını iyi yapmalı ve sağlam analizlerle çözüm odaklı stratejiler yaratmaya çalışılmalıdır. Pazar araştırmasını yaparken satmak istediğimiz malın talebini, ne sıklıkla kullanıldığını, yurtdışındaki rakipleri ön araştırma içerisine girerek çok iyi tanımamız gerekir ki yurtdışı pazar araştırması yapmadan önce farklı stratejiler üstünde çalışabilelim ve de en uygun stratejiyi bulmuş olalım.

Yurtdışı Pazar Araştırması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışı pazar araştırması yapmadan önce, profesyonel ve efektif bir plan hazırlanıp bu plan üstünden gitmek hem daha kolay hem de daha etkili olacaktır. Bu tür araştırmalarda ürünümüzü alacak potansiyele sahip olan müşterilerimizi çok yakından tanımamız gerekir. Her arzın kendi talebini yarattığı dinamikler çerçevesinde sizin de arzınıza karşılık verecek olan müşteri kitlesinin sosyo-ekonomik ve kültürel yapısını çok iyi analiz edip bu konu hakkında yeterli bir enformasyona sahip olmak vazgeçilmez bir ilke olmalıdır.

Pazar araştırmasında dikkat edilecek diğer bir husus rakip analizini doğru yapmak olacaktır. Bu analizde rakiplerin pazar payını, pazarlama çalışmalarını ve rakibinizin neyi farklı yaparak pazar payında öne geçtiğini analiz etmeniz sizi o piyasa içerisinde bir gün lider konumuna getirebilir.

Teknolojinin önemi her yerde olduğu gibi yurtdışı pazar araştırması için de çok büyük bir önem arz eder. Araştırma yaptığımız hedef pazar ile ilgili elimizde büyük bir veri akışının olması gerekir. Bu verileri harmanlayarak karar alma mekanizmasının daha etkili bir şekilde çalışması sağlanabilir. Çoğu zaman verilerinizin güvenirliliğini doğrulamak için birden fazla kaynak üzerinden çalışmalısınız.

Potansiyel pazar analizini doğru bir şekilde yapmak şirketinizin sürekliliği için çok önemlidir. Bu analizde trendlerin pozitif-negatifliğini, tamamlayıcı ürünlerin pazar pay istatistiklerini, satmak istediğiniz ürünün ikamelerini ve satış rakamlarını çok iyi incelemek, matematiksel bir yorum yapmak ve de en optimal sonuca ulaşmak şirketiniz için kaçınılmaz bir başarı olacaktır.

Şirketinizin ihracat yapabileceğine karar verdikten ve bunu taahhüt ettikten sonra, bulduğunuz veriler ve bilgilerle ihracat planı geliştirin. Özelleştirilmiş bir ihracat planı, dış ticaretinizi büyütmek için değerli bir stratejik ve kritik araçtır.

Pazarlama kaynaklarınızın birkaç seçilmiş ülkeye daha etkili bir şekilde uygulanacağı sonucuna varabilirsiniz. Yönetilebilir sayıda ülkeye ihracat yapmak, mevcut satış çabalarınızı tehlikeye atmadan kaynaklarınıza odaklanmanıza olanak tanır.

Yatırımın geri dönüşünü görmek için uluslararası bir iş kurmak zaman alır. Yazılı plana bağlı kalarak, şirketinizin uzun vadeli hedefler için çalışmaya devam etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yurtdışı Pazar Araştırmasının Önemi

Pazarlama araştırması yardımıyla toplanan bilgiler, daha güçlü pazarlama stratejileri, iş planları ve başarılı ürünler oluşturmak için kullanılmalıdır. İş araştırması, işletmeniz için yararlı olan tüm pazar verilerini toplama, düzenleme ve analiz etme sürecidir. Hem küçük hem de büyük işletmeler piyasa araştırmalarından yararlanır. Aslında pazar araştırması, küresel platformda genişleyen ticari girişimler için de yararlıdır. Yurtdışı pazar araştırması, hızla değişen küresel pazarda strateji geliştirmek için çok önemlidir. Bu araştırma sistemi rakiplerinizin geçmişte yaptığı hataları görmenize olanak sağlayarak aynı hatalara sizin düşmemenizi sağlamış olur. Yurtdışı pazar araştırma sisteminizi ne kadar çok geliştirirseniz yeni bir pazara girme aşamasında sorunları en asgari seviyeye indirgemiş olur ve daha hızlı bir giriş yapabilirsiniz. Dış piyasaya açılacak şirketlerin yurtdışı pazar araştırmasına önem vermesi ve prensip haline getirmesi, küresel ölçekte şirketlerin devamlılığını sağlar niteliktedir.

Değişimin sürekli olduğu piyasalarda yurtdışı pazar araştırmasının önemine ve dikkat edilmesi gereken noktalara değindik. Özetleyecek olursak eğer yurtdışı pazar araştırması şirketler için sağlam bir analiz sistemi ve de sınırların ötesine ilerlemek isteyenler için etkili bir kaynak niteliği taşır.

 

İlginizi Çekebilir;

İşinize Yarayacak 7 İhracat Desteği

Gümrük Tarifesi Nedir?

Email Listemize Kaydolun