Brandon CopperfieldFounder & CEO

Sena Çifçili
Areas of expertise
 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support
Education
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

Publications

 • ADANA’YA YARIM MİLYON DOLAR KAZANDIRDI

  Üniversite yıllarında Adana ve Türkiye’nin dünya ile ticaret yapması üzerine geliştirdiği fikri arkadaşları ile birlikte hayata geçiren girişimci Ali Suat Gerger, ADABTE International aracılığıyla Adanalı firmalar ile Mısırlı bir işadamı arasında yarım milyon dolarlık ihracat anlaşması yapılmasını sağladı. Daha önce Çin ile ticaret yapan iş adamı, ADABTE aracılığı ile ithalat yönünü Adana’ya çevirdi.

  23 Temmuz 2014
 • Dış Ticaret Temsil Hizmeti

  ADABTE International, dış ticarete yeni başlamış ya da başlamayı düşünen firmalara temsil hizmeti sunar. İthalat ve ihracat temsilcilikleri, istenilen kalitede malın, doğru ülkelerle ve doğru kişilerle optimum fiyat düzeyinde ticaretinin yapılmasını sağlar.

  17 Temmuz 2020
 • Dış Ticaret Pazarlama Ofisi

  ADABTE International Pazarlama Ofislerimiz Çin, Vietnam, Rusya gibi dış ticaret açısından önemli ülkelerde firmalar için hazırladığımız stratejileri yerel dilde uygulamaya koyar.

  17 Temmuz 2020

iletişim bilgileri

#
#

Sosyal profiller

Feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

  Nasıl yardım edebiliriz?

  Bizim ile iletişime geçmek için iletişim sayfasına gidebilirsiniz

  “Kullandığımız Adabte destekli veri tabanı sayesinde daha iyi hizmet verebilme şansı bulduk. Şirketin pozitif tavrı tercihimizde etkili oldu.”

  Altay Oğuz
  , Gaziantep Ticaret Odası

  Looking for a First-Class Business Plan Consultant?