ADANA’YA YARIM MİLYON DOLAR KAZANDIRDI

Üniversite yıllarında Adana ve Türkiye’nin dünya ile ticaret yapması üzerine geliştirdiği fikri arkadaşları ile birlikte hayata geçiren girişimci Ali Suat Gerger, ADABTE International aracılığıyla Adanalı firmalar ile Mısırlı bir işadamı arasında yarım milyon dolarlık ihracat anlaşması yapılmasını sağladı. Daha önce Çin ile ticaret yapan iş adamı, ADABTE aracılığı ile ithalat yönünü Adana’ya çevirdi.

Adanalı genç girişimci Ali Suat Gerger, geliştirdiği çalışma ortaklığı modeliyle kurdukları ADABTE International isimli firmasıyla, uzun yıllar sürdürdüğü çabaların ardından büyük bir başarıya imza attı. Afrika pazarında geniş bir ağ sağlayan firma, Moritanya’da mobilya sektöründe faaliyet gösteren Mısırlı çalışma ortakları ile iletişime geçti. İthalatını Çin üzerinden gerçekleştiren firmaya ile Türkiye’deki ürünlerin kalite ve fiyat karşılaştırmalarına ilişkin hazırladıkları raporu sunan ADABTE yetkilileri işadamını Adana’ya gelmeye ikna etti.

ADABTE’nin sunduğu rapor üzerine Adana’ya gelen Mısırlı iş adamı, Adana Ticaret Odası’nın URGE projesinde yer alan mobilya üreticisi firmaları ve üretim tesislerini ADABTE yetkilleri ile birlikte ziyaret ederek fiyat ve kalite analizi yaptı. Firma ziyaretleri sonrasında Türkiye ile ticaret yapmaya ikna olan Mısırlı işadamı ile ADABTE arasında yapılan resmi anlaşma ile sadece mobilya sektöründe gerçekleşecek yarım milyon dolarlık ticaretin temeli atıldı. Bu anlaşma ile Adanalı 4 farklı mobilya firmasının üreteceği ürünlerin ilk yüklemeleri Temmuz ayında gerçekleşecek.

Fiyatların Çin ile rekabet edemeyecek düzeyde olmasına rağmen Moritanya gibi gelir düzeyi düşük bir ülkeye ticaret anlaşması sağlamanın mutluluk verici olduğunu ifade eden Ali Suat Gerger, “Müşterimizin kültürünü, anadil bilmenin getirdiği iyi iletişim, üretimini kontrol edebilmemizin oluşturduğu güven duygusu, aşılmayacak gibi görünen zorlukları bizim için aşılabilir hale getirmektedir. İhtiyaçlarını yerinde ve doğru analiz ederek oluşturduğumuz strateji ile fiyat odaklı değilde kalite odaklı yönlendirmelerde bulunmamız bu ticaretin hayata geçmesinde çok önemli rol oynadı. Firmalarımız geliştirilecek aktif stratejiler ve iyi takibat ile ihracat rakamlarımızı hızlıca yukarıya taşıyabilecek bir potansiyele sahip. Biz ADABTE olarak üretici firmalarımızın yanındayız” diye konuştu.

 

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/adana/adanaya-yarim-milyon-dolar-kazandirdi-10307882