E-ihracatta Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Kısaca ihracat, firmanın mal veya hizmetinin satış için yabancı bir ülkeye gönderilmesidir. E-ihracat ise, yabancı ülkelerde bulunan müşterilerin çevrimiçi olarak sipariş alma yöntemi ile satışın gerçekleştirilmesidir. İnternet geleneksel ihracat yöntemlerine göre bazı dijital avantajlar sunar. Diğer ülkelerde fiziksel bir varlık oluşturmadan dünyanın dört bir yanından çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşılır.

E-ihracat ile Neler Yapılabilir?

Web sitesinde farklı pazarlar için özel bağlantılar sunarak ürün veya hizmet tekliflerinizi müşterilerin konumuna göre özelleştirebilirsiniz.

Pahalı ve zaman alıcı ücretsiz danışmanlık hattı yerine web sitesinde sık sorulan sorular listesi hazırlayarak elektronik müşterilere destek sunabilirsiniz.

Resimler, teknik açıklamalar, nakliye politikalarını kullanarak ürün veya hizmetin özelliklerini ve avantajlarını kolaylıkla vurgulayabilirsiniz.

Marka değerinizi artırabilirsiniz.
E-posta yoluyla uluslararası müşterilerle iletişimi kolaylaştırabilirsiniz.

E-ihracatın Faydaları Nelerdir?

E-ticaretin satış, müşteri ilişkileri, finans, pazar araştırması ve satın alma gibi birçok uygulaması var. Bu uygulamaların ihracatçılara sağlayacağı faydaları sıralayalım:

 • Ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sunmak ve güncellemeler yapmak için ayrılan sürenin azalması
 • Esneklik sağlayan çevrimiçi pazarlaması ile tanıtımın daha kolay yapılması
 • Yılın her günü ve her saati müşterilerin erişim sağlaması
 • Müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt verilmesi
 • Demografi, pazar özellikleri ve rakipler gibi ihracatın temel konuları
  hakkındaki bilgilere daha kolay erişim sağlaması
 • Dünya pazarına kolay erişim sayesinde daha fazla ihracat fırsatı

E-ihracat Yapmak İçin Nelere Sahip Olmalısınız?

E-ihracatta başarılı olmak için şirketinizin çevrimiçi potansiyeli hakkında net bir görüşe sahip olmalısınız. Şu soruları cevaplayarak bu görüşe sahip olabilirsiniz:

 • İnternetteki varlığınız ne durumda?
 • Bilgi işlem teknolojileri konularında ne kadar deneyime sahipsiniz?
 • İşletmenizin hangi bölümlerinin çevrimiçi olması gerektiğini biliyor musunuz?
 • Çalışanlarınız e-ticaret stratejinizden haberdar mı, onları eğitmeniz gerekiyor mu?
 • Rekabetten ve potansiyel işlerden haberdar mısınız?
 • Web siteniz müşteri kullanımı için uygun mu, güvenilir mi?
 • E-ihracat stratejiniz için maliyet-fayda analizi yaptınız mı?

E-ihracatta Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Başlamadan önce düşünmeniz gereken 7 ana süreç bulunuyor:

1. E-ihracat potansiyelinizi değerlendirin.
Bu strateji için çok fazla zaman, çaba ve para harcamadan önce mevcut operasyonlarınız ve ürün teklifleriniz üzerine düşünmek için biraz zaman ayırmalısınız.

2. Bir e-ihracat planı yapın.
Ürünlerinizi dış pazarda aktif olarak pazarlamayı düşünüyorsanız, bununla ilgili mutlaka bir planınız olmalı. Bu plan ticaretin dijital yönlerinin üstesinden daha kolay gelmenizi sağlar.

3. Dış pazarı tanıyın.
Ülkelerin alım potansiyellerini, potansiyel rakiplerinizi ve satın alma davranışlarını incelemeniz gerekir. Bunun için ülkelerin satın alma davranışlarını inceleyebileceğiniz veriler işinize yarayabilir.

4. Ürünlerinizi dış pazar için revize edin.
Dış pazara girmeden önce ürünlerinizin mevcut haliyle uygun olduğundan emin olmalısınız. Bunun için gerekli dış düzenlemeler yanında, dış pazarın zevklerini ve tercihlerini de göz önünde bulundurmalısınız.

5. Fiyatı yerelleştirin.
Ürün fiyatlarını kendi ülke para birimi ile gösteremezsiniz. Bu kafa karışıklığına yol açabilir. Ayrıca ülkelerin ödeme alışkanlıklarına göre ödeme planlarını da yerelleştirmelisiniz.

6. E-ihracat ile ilgili yasal konuları araştırın.
E-ihracat işlemlerini düzenleyen yasa ve yönetmelikler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çeşitli yerel ve yabancı düzenlemelere uyduğunuzdan emin olun. Bunun için danışmanlarla çalışabilirsiniz.

7. Web sitenizi düzenleyin.
Birden fazla içerik sunan çok dilli bir web sitesi geliştirin.

8. Nakliye stratejilerini araştırın.
Satış yaptıktan sonra ürünlerinizi müşterinize nasıl ulaştıracaksınız? Uluslararası nakliye süreçleri karmaşıktır. Yurtdışına ürün göndermek için gümrük müşavirleri, nakliye firmaları gibi kuruluşlardan yardım almanız gerekebilir.

9. Ödeme süreçlerini netleştirin.
Ürün gönderilmeden önce çevrimiçi ödeme için düzenleme yapmak, mallar gönderildikten sonra ödemeyi tahsil etmek zorunda kalmanıza yardımcı olacaktır. Çevrimiçi ödeme seçenekleri sunan kuruluşlarla görüşmeniz gerekebilir.

Yazar: Duygu Dülger

Email Listemize Kaydolun